Kurtka skórzana kojarzy się pierwszej kolejności z brodatymi harleyowcami i taki też jest jej rodowód. Bardzo szybko jednak kurtki skórzane podbiły gusta szerokiej rzeszy odbiorców.
Skóra bydlęca czy może sztuczna?
Kurtki ze skóry produkuje się z różnych jej odmian. O wyborze surowca decyduje fason, zastosowanie, a przede wszystkim efekt, jaki chce się osiągnąć
Największą wytrzymałością cieszą się kurtki wykonane ze skóry bydlęcej. Mają one jednak tą właściwość, że długo dopasowują się do kształtów właściciela i przez długi czas są stosunkowo sztywne. Takie kurtki idealnie nadają się dla motocyklistów.
Dużo bardziej delikatna, a jednocześnie niemal równie wytrzymała jest skóra cielęca. Stanowi ona popularny materiał używany do produkcji stylowych kurtek skórzanych.
Spotkać można też kurtki ze skóry ekologicznej, czyli tak naprawdę z poliuretanu. Jakościowo nie są one jednak w stanie zapewnić walorów, jakie daje skóra naturalna.
Kurtka na motor i na koncert
Najczęściej spotykanym fasonem kurtki ze skóry jest tzw. cafe racer. Charakteryzuje się on prostym krojem co skutkuje stosunkowo łatwym procesem produkcji.
Kurtki skórzane nie odcięły się nigdy od swoich motocyklowych korzeni. W dalszym ciągu są podstawą ubioru motocyklistów, szczególnie harleyowców.
Jednak kurtki skórzane, które zyskały status niemal kultowy to tzw. ramoneski. Nazwa pochodzi od brytyjskiego zespołu punk rockowego Ramones. Do dziś stanowią wyznacznik przynależności do różnych subkultur muzycznych z kręgu muzyki rockowej, głównie do grona fanów heavy metalu.
Comments are closed.